Kurzy, školení, exkurze

Metodika – správná praxe v chovu včel.

Pro výstavy a naučné stezky nabízíme sadu 10 panelů

Každoročně pořádáme specializované kurzy pro včelaře i širší veřejnost.

Specializované kurzy pořádané v roce 2017

Všechny kurzy se konají o sobotách, opakované v neděli. Jsou celodenní. Začátek v 9:00  prezence od 8:30. Konec kurzu je dle zájmu účastníků, zpravidla mezi 13. a 15 hodinou. Při kurzech je k dispozici drobné občerstvení.
Do jednotlivých kurzů je nutno se předem přihlásit.
Můžete vyplnit přihlášku a poslat ji mailem (beedol@nullbeedol.cz) nebo poštou.
Také se můžete přihlásit jen telefonicky – 734 858 244.
V případě, že jste přihlášeni a nemůžete přijet, prosíme, oznamte nám to. Umožníte tím účast jiným.
Kurzovné se vybírá u prezence. Budeme potřebovat i Vaše číslo chovatele.

sobota 18. března    Kurz mikroskopické techniky
Určeno pro ty, kdo vyšetřují vzorky včel na svém nebo spolkovém mikroskopu. Podmínkou účasti je vlastní mikroskop, který si přinesete sebou. Obsahem kurzu jsou teoretické základy, seřízení techniky, příprava vzorků, jejich mikroskopování a vyhodnocení. Účastníci dostanou tištěný materiál, srovnávací vzorky a osvědčení o kurzu. Maximální počet účastníků je 15. Při větším zájmu se kurz bude opakovat, při menším zájmu než 5 osob se kurz nekoná. Další informace.
Kurzovné 800 Kč

sobota 1. dubna    Kurz vaření medového „piva“ a medoviny
Kurz je zaměřen na domácí přípravu kvašených medových nápojů v kuchyňských podmínkách pro osobní potřebu. Při kurzu je možné zakoupit speciální kvasné kultury k výrobě medoviny. Bude také probrán zákon o spotřební dani včetně novel. Při velkém zájmu se kurz bude opakovat v neděli 2. dubna.
Kurzovné 400 Kč

sobota 22. dubna        Preventivní a léčebné postupy v chovu včel
Princip celoročního tlumení varroázy včetně řešení v lokalitách s rezistencí roztočů. Pravidla zapojení chovatelů do klinického zkoušení. Problematika dezinfekce včelařského zařízení a materiálů jako opatření ke snížení infekčního tlaku původců moru, nosematózy a zvápenatění. Problematika neregistrovaných léčiv a pomůcek. Problematika léčení ve velkých provozech v ekologickém včelařství. Praktické ukázky správné aplikace léčiv. Účast doporučujeme včelařským důvěrníkům, kteří provádí praktické ošetřování včelstev v ZO ČSV.
Kurzovné 400 Kč

sobota 29. dubna        Racionalizace ve včelařství
Při kurzu bude předvedeno vyvařování souší bez porušení drátkování včetně použití šnekového lisu, bude zdůrazněn význam získávání vosku ve včelařských provozech. Také budou předneseny zásady pro budování, modernizaci a provozování větších včelařských provozů, oblasti racionalizace. Promítání obrazové dokumentace o zahraničním velkovčelařství. Problematika nemocí ve velkoprovozech, praktická prohlídka výroby válcových mezistěn, chlazeného skladu souší, míchací nádoby pro pastování medu, diskuse.
Kurzovné 500 Kč

sobota 3. června        Chov matek
V přednášce a při praxi ve skupinách bude předveden celý postup chovu matek od výběru plemeniva až po značení, zasílání a zásady při jejich vyměňování. Postup tvorby oddělků. Při kurzu lze zakoupit otevřené matečníky (předem objednané alespoň 7 dní předem)
Kurzovné 500 Kč

sobota 19. srpna         Kurz použití aerosolové techniky k ošetření včelstev proti varroáze
Opakování zásad bezchybného použití aerosolových vyvíječů VAT … s maximální účinností při minimální chemické zátěži včelstva. Při kurzu je též možné předat přístroje do opravy a k otestování výkonu.
Kurzovné 300 Kč

sobota 2. září           Kurz opravářů vyvíječů aerosolu
Úspěšné absolvování kurzu je podmínka pro získání oprávnění od VÚVč, jakožto výrobce, k provádění autorizovaných oprav a testování výkonu přístrojů VAT. Kurz se pořádá při vyšším počtu zájemců než deset. Přihlášeným potvrdíme konání do 15. srpna.
Kurzovné 300 Kč. Ti, co se zavážou k opravám pro své okolí, neplatí.

sobota 23. září         Medový kurz
Přednáška: Jak a čím je med ohrožen?
Praktické ukázky:
– laboratoř doma: měření vody, vodivosti, seřizování přístrojů
– vlastní vosk je poklad (zpracování vosku na mezistěny)
– perníkářství amatérské i profesionální
– ochutnávky medů z našeho archivu
– problematika malosériové výroby etiket
Kurzovné 400 Kč

Spojení do ústavu:
Autem z Prahy do Klíčan a Vodochod. Z Kralupy přes Chvatěruby, Zlončice, Máslovice, Vodochody. Na křižovatkách jsou šipky na Výzkumný ústav včelařský Dol. Pozor, některé navigace (Google) vedou podle řeky – to je cesta jen pro pěší a cyklisty, autem neprůjezdná.
Vlakem z Prahy Masarykova nádraží ve směru Kralupy n. Vlt. do stanice Libčice n. Vltavou, pak přívozem přes řeku. V případě problémů s povodněmi na Vltavě  se informujte o provozu přívozu telefonicky.
Autobusem z Prahy – příměstská doprava č. 374, odjezd od stanice metra Kobylisy (trasa C)   do Máslovic (konečná). Z Máslovic pěšinkou lesem do ústavu 10-15 minut pěšky.
Pro zájemce je k dispozici jednoduché ubytování (cena 200 Kč/osoba).  Objednat je nutno týden předem, potřebujeme vědět čas příjezdu. Pokud pojedete vlakem, podívejte se také, kdy jezdí přívoz.
Vedení VÚVč Dol

 

Komentáře nejsou povoleny.