Jak se rozloží sacharóza na glukózu a fruktózu

  /  Jak se rozloží sacharóza na glukózu a fruktózu

Jak se rozloží sacharóza na glukózu a fruktózu

Dobrý den,
v sobotu 17.3.2018 byl v pořadu ČT “Zázraky přírody”  zajímavý pokus s oslazením vařícího čaje cukrem, kdy je čaj sladší, nez oslazený čaj studený, poněvadž se sacharóza rozloží na glukózu a fruktózu. Staří včelaři totiž cukr včelám vařili. A tak mě zajímá, zda toto vaření cukru má nějaký pozitivní účinek pro včely při krmení.

Dobrý den,
pokud bychom chtěli rozložit sacharózu ve vodném roztoku na glukózu a fruktózu, musel by být
přítomen příslušný enzym, nebo nějaká silná kyselina. Samotné zahřátí v čaji se sacharózou podle mých zkušeností ani nehne.
Sladkost vnímá každý trochu jinak a hlavně je to snadno ovlivnitelné psychicky.
Pokus by musel být uspořádán jako tzv. dvojitě slepý: očíslované nádobky a ani podávající ani přijímající nesmí vědět co je pod kterým číslem.
Výsledky se zaznamenají a třetí osoba pak přiřadí výsledky ke zkoušeným variantám.
Jednou jsem to zkoušel se slazením mléka medem, cukrem a směsí glukózy a fruktózy.
Jako nejsladší byla vyhodnocena právě sacharóza, protože na tu jsme my lidé v civilizaci nejvíc zvyklí a naše hlava to považuje za “správné a normální”.

Tepelná příprava roztoku na krmení včel má jiný důvod. Urychlí rozpouštění. Nic víc.
Včely enzym na štěpení sacharózy mají ve svých slinách. Aniž by je to zatěžovalo, krmivo si uloží a cukr se pomalu rozloží.
Další pozitivní efekt teplé přípravy roztoku je prevence mikrobiální infekce. V roztoku mohou být zárodky kvasinek, plísní i bakterií.
Studené roztoky, pokud se zředí, se mohou zkazit. Známé je například slizovatění cukerného roztoku bakterií Leuconostoc mesentericus. DT

X