Vyšetření včel na nosemózu a další parazity

  /    /  Vyšetření včel na nosemózu a další parazity

Vyšetření včel na nosemózu

V průběhu podzimu anebo zimy se odebírají vzorky zimních včel pro vyšetření zdravotního stavu – nosemózy. Vyšetřují se jednotlivá včelstva. Z každého včelstva chovatel odebere asi 30 včel. Vzorkem mohou být zimní mrtvolky z úlového dna, příp. živé včely létavky chycené za poledne na česně do sáčku, které se usmrtí např. mrazem. Vzorek mrtvých včel se vkládá do prodyšného obalu opatřeného jménem chovatele a číslem včelstva. Doporučuje krabičky od zápalek, nebo ploché papírové krabičky.

Podrobnosti k odběru vzorků pro chovatele matek:
vzorky odebíráme ze všech včelstev výběrové základny chovu a i dalších včelstev, které chovatel plánuje v následující sezóně používat pro odchov matek (manipulačních). Chovatelský řád již neurčuje, kdy chov smí nebo nesmí, v návaznosti na výskyt nosemózy chovat matky na prodej. Každý chovatel nakládá s výsledky vyšetření podle svého uvážení, zejména musí vynaložit snahu snížit zátěž včelstva.

 

Diferenciální diagnostika Nosema ceranae

V posledních letech se do Evropy rozšířil nový druh žaludeční parazitické mikrosporidie včel, Nosema ceranae, který postupně vytlačil původní druh Nosema apis. Oba druhy mají téměř totožný vliv na zdravotní stav včel. Výskyt Nosemy ceranae nemá výrazně sezónní dynamiku, jako měla Nosema apis. Je hojná i v létě. Naše laboratoř umí odlišit oba druhy při mikroskopickém vyšetření. Pokud si o to zákazník zažádá, je tato doplňující informace sdělena u výsledku na protokolu.

Vyšetření včel na další parazity

Vedle varroázy a nosemózy umí naše laboratoř diagnostikovat i další závažné parazity včely medonosné. Běžně u nás nejsou, ale vzhledem k pohybu lidí i zboží po světě se tady mohou  objevit. Jedná se o vzdušnicového roztoče Acarapis woodii, vnějšího rozoče Tropilaelaps, úlového brouka Aethina tumida, mouchy Apocephalus, případně další.

Při podezření na tyto parazity můžete zaslat dotaz a případně i fotografie na adresu parazitologie@beedol.cz  Vzorky se odebírají a balí podobně jako u varroázy či nosemózy.

Vyšetření se účtuje jako konzultace.

Vzorkovnice a značení vzorků

Lze objednat v našem internetovém obchodě, telefonicky nebo e-mailem.

Na vzorkovnice uveďte tyto údaje:
Číslo vzorku – musí být totožné s číslem na seznamu
Jméno chovatele
Název stanoviště
Reg.číslo stanoviště
Čísla úlů

Objednávání vyšetření včel na nosemózu

Objednávka přes online formulář – stačí vyplnit pouze v elektronické podobě, laboratoř si přiřadí k zaslaným vzorkům sama

DOC – Objednávka rozborů na nosemózu – Otevře se ve Wordu, posílá se mailem nebo se vzorky

Kam poslat vzorky

Adresa pro zasílání vzorků:

Výzkumný ústav včelařský, s. r. o.
Dol 35
250 69 Máslovice

Ceny

Informace o cenách rozborů naleznete v Ceníku služeb a zakázkové výroby.

Platby

převodem – s protokolem s výsledky zasíláme fakturu, posíláme poštou nebo elektronicky
v hotovosti – lze zaplatit osobně v naší účtárně

Ochrana osobních údajů

Objednáním rozborů zákazník souhlasí se zpracováním osobních údajů (GDPR) ve smyslu Prohlášení o zásadách ochrany osobních údajů

X