Krystalizace medu ve vrstvách

  /  Krystalizace medu ve vrstvách

Krystalizace medu ve vrstvách

Dnes jsem v clanku http://www.novinky.cz/ekonomika/378810-med-je-druhou-nejcasteji-falsovanou-potravinou-jak-ho-poznat.html docetl ze:
“Když se ve sklenici půlka medu usadí a zkrystalizuje a druhá půlka zůstane tekutá, je to špatné” včelař Martin Weiss
Osobne jsem letos vytocil med, ktery presne takto krystalizuje a domnivam se ze slo o smiseny med z akatu a med lipovy, mozna medovicovy. Tim jsem si vysvetlil krystalizaci jen do urcite casti sklenice.
Prosim o vysvetleni zda-li se pletu ja, nebo pan Martni Weiss tvrzeni uvedl trochu nepresne?

Některý med tuhne rychle v celém objemu v malých krystalech. Jiné medy krystalizují pomaleji a můžeme pozorovat, jak krystaly postupně rostou. Někdy klesají ke dnu sklenice, u jiných medů mohou naopak vytvořit vrstvu horní. Je to dáno nepatrnými rozdíly v hustotě. Někdy se v medu při skladování vytvářejí útvary podobné ledovým květům. Občas je někdo mylně považuje i za plíseň. Tyto kresby jsou způsobeny tím, že při krystalizaci dochází také k objemovým změnám a mezi vnitřní stěnu sklenice a její obsah vnikne vzduch. Žádný z výše popsaných jevů není známkou horší kvality.
To, co je popsáno v článku, je laická ničím nepodložená představa. Většina dnešních falšovaných medů je namíchána tak, aby nekrystalizovaly.

X