Podzimní léčení látkami na přírodní bázi

  /  Podzimní léčení látkami na přírodní bázi

Podzimní léčení látkami na přírodní bázi

Obracím se na Vás s dotazem ohledně nadcházejícího podzimního léčení.
Doposud včelaříme cca s 12 včelstvy a staráme se o ně “tradiční” cestou a léčíme hromadně s ostatními včelaři v místním spolku.
Letos jsme ale založili 2 včelstva (z našich rojů), které jsme umístili do Warre úlů a rádi bychom zkusili maximálně přírodní přístup – včetně léčení.
Oblastní veterinář mě přesměroval přímo na vás s tím, že byste mi snad mohli poradit vhodný přípravek, který by byl na přírodní bázy a mohla se s ním včelstva před zimou ošetřit.
Včelstva jsou aktuálně relativně zdravá s minimálním výskytem kleštíka…
Mohli byste mi prosím poradit a doporučit postup?

Díky za Váš zajímavý dotaz a podnět.
Předně předpokládám, že máte možnost sledovat alespoň přirozený spad roztočů, když píšete, že včelstva jsou relativně zdravá s minimálním výskytem kleštíka. To je dobře, protože by bylo dobré vědět, i jak účinná bude i následující léčba.
V současné době bych pro Warré úly navrhoval asi následující: byť se již ozývá plný podzim, dal bych nyní kyselinu mravenčí. Protože však v tomto úlu a zejména již nyní nemůžete rozebírat dílo (pokud nemáte rámkovou variantu Warré), vložil bych Formidol 41g na horní loučky pod stříšku. V závislosti na tom, kde včelaříte ještě nyní očekávám, že ve včelstvech bude přítomen poslední plod. Podle spadu a stavu včelstev bych tento postup klidně po týdnu zopakoval. Později, cca na přelomu listopadu a prosince, případně do Vánoc, bych provedl pokap včelstev přípravkem Varromed. V bezplodém období, což by v dané době na 99 % mělo být, má dobrou účinnost. Opět sledujte spady roztočů na podložku. Pokud by byly spady velké (stovky a více roztočů), pokap zopakujte až někdy v březnu, cca s kvetením lísek a přínosem pylu. Toto ošetření bych možná provedl i bez významných spadů během zimního období. Přeci jen s organickými kyselinami je problém s účinností, a proto je i v rámci jejich použití pro „přírodní včelaření“ nutná častější aplikace, případně různé modifikace během daného roku a aktuálních podmínek.
Takto si myslím, že by se dala vést včelstva ve Warré a úlech a současně efektivně tlumit varoáza.

X