Rezistence roztoče Varroa vůči fluvalinátu

  /  Rezistence roztoče Varroa vůči fluvalinátu

Rezistence roztoče Varroa vůči fluvalinátu

Dobrý den,
objednali jsme si Gabon PF 90 mg, ale na jaře jsme plošně prováděli nátěr plodu přípravkem M-1 AER 240 mg/ml. Nebude tímto snížena účinnost Gabonu, popřípadě nevznikne rezistence roztoče, jelikož oba přípravky mají stejnou účinnou látku.

Rezistence roztočů vůči fluvalinátu se objevuje u části populace Varroa destructor, která má určitou vzácnou variantu (mutaci) své genetické výbavy. V praxi rezistenci poznáme podle snížené účinnosti ošetření. Rezistence se zesiluje, pokud se některé léčení “nedotáhne do konce” a zbyde dost roztočů, kteří se namnoží. Tím se zvětšuje podíl oněch odolných.
Pokud jste natírali plod podle metodiky a doplnili jste nátěr jednou fumigací Varidolem, měla by být účinnost velmi dobrá.
Pokud podle průběžného monitoringu (třeba pomocí moučkového cukru) uvidíte, že počet roztočů zase hrozivě narůstá, nasaďte Formidol nebo Gabon PF90. U Gabonu každopádně kontrolujte spad opět nejlépe Formidolem. Kdyby Gabony nezabíraly, je třeba zařadit tříletou přestávku použití pyrethroidů.

X