Prosinec

Prosinec je zimní měsíc spojený s nejkratším dnem a nejdelší nocí. Ovšem to platí nejen pro člověka, ale i pro včely. Magickým dnem je slunovrat 22. prosince (2019).

Jak se přes zimu připravit na následující včelařskou sezonu a na co nezapomenout ještě koncem tohoto roku s Dr. Františkem Kamlerem v prosincovém Kalendáriu (Včelařství 12/2019).

V tuto dobu je stěžejní především ometení podložek po posledním podzimním ošetření a zahájení sběru zimní měli pro vyšetření na varroázu. Kdo by si chtěl něchat preventivně vyšetřit včely na mor včelího plodu, ideálním řešením je zaslat do laboratoře tuto ometenou měl. Pozor však na změnu pokynů v Metodice kontroly zdraví zvířat. Pro rok 2021 je nařízeno při přemisťování včelstev nad 10 km dokládat protokol o vyšetření na mor včelího plodu ne starší 4 měsíců od data sběru vzorků. Pokud tedy plánujete kočovat či přemisťovat včelstva na jiné stanoviště v létě, vyšetření moru ze zimní měli Vám bohužel stačit nebude.

Již dnes, nebo nejpozději počátkem roku, bychom měli mít jasno o úkolech, které bychom měli splnit pro úspěšné zvládnutí příštího roku.

Pokud máte další otázky, rádi je zodpovíme e-mailem na adrese beedol@beedol.cz.

X