Včely s omezenou schopností létat jako důsledek varroázy

  /  Včely s omezenou schopností létat jako důsledek varroázy

Včely s omezenou schopností létat jako důsledek varroázy

Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu ohledně netradičního chování včel. Již několik dní pozoruji před úly, po zemi, v trávě, se pohybující včely (vzdálenost do 10 m před úly), které nelétají jen lezou, jsou bez zjevného poškození (viz. foto), jsou možná o malinko menší než průměr (možná mladušky). Každý den okolo stovky včel (z 12 včelstvech). Včely jsem prohlédl, zásoby mají i přesto jsem již zahájil přikrmování. Za svou dlouholetou praxi jsem se s takovýmto chováním ještě nesetkal.
Velmi děkuji za odpověď, s pozdravem.
S. Č.

Dobrý den,

včely s poškozenou schopností létat se mohou vyskytnout jako důsledek otravy relativně málo jedovatých desikantů, které se používají v zemědělství a včely by je mohly nasbírat při nedostatku zdrojů vody. Ve vašem případě bych ale viděl jako příčinu viry včelí paralýzy, kterých je několik a souvisí s varroázou. Na zaslaném obrázku je vidět na včele uprostřed u kloubu pravého křídla roztoč varroa.
Pokud jste neléčil a ani nedělal monitoring moučkovým cukrem, udělejte to. Je to naléhavé. Hrozí poškození zimní generace včel.
Pro okamžité přeléčení se dá použít Formidol nebo Varromed. O nasazení Gabonů, které jsou na předpis, se poraďte s Vaší místní včelařskou organizací.

S pozdravem
Ing. Dalibor Titěra, CSc

X